Šediváčkův long nevynechám ani tentokrát!

KONEC-768x398

Tak v lednu zase vyrazíme na Šediváčkův long. Vlastně musíme, protože jsem dnes už jediný, kdo se zúčastnil všech dvaadvaceti ročníků, a nerad bych tuto sérii ukončil nebo přerušil. Jsem na to i hrdý.

Sibiřské husky chovám už více než čtvrtstoletí a stejnou dobu je trénuji a závodím s nimi. Když jsem začínal, byl to pro mě a vlastně pro všechny, již se kolem mushingu tenkrát pohybovali, velký koníček. Byli to kamarádi, kteří zakládali mushing u nás a kteří mě po rozmanitých zkouškách přijali mezi sebe. Po ročním povinném čekatelství jsem vstoupil do tenkrát nejprestižnějšího a exkluzivního klubu „Dlouhých chlupatých ocasů“. To oni mě naučili všechno, co k mushingu patří. Nejde jen o správné chování k pejskům, intenzitu a délku tréninků v různých obdobích před závody, ale také o jakost krmiva, čas a optimální dávky krmení. Za ty roky jsem vystřídal velké množství značek, bohužel řada z nich, zprvu kvalitních, po přesunutí výroby do jiné země svoji kvalitu ztratila. Jiné s velkou mediální reklamou byly úplně nepoužitelné. Takto bez preference stálé značky jsme jezdili dlouhá léta.

MMM-768x400

Založili jsme závod s renomé

S naším klubem jsme založili Šediváčkův long, kdy nás na začátku bylo dvanáct a vše se odehrávalo v kamarádském duchu. Dnes je z Šediváčkova longu obrovský závod, který má pro svou náročnost zvuk i ve skandinávských zemích. Za ty roky jsem mnohokrát tento závod vyhrál, dokonce jsem stál na bedně na mistrovstvích Evropy i na dalším věhlasném závodě Trans-Thuringia na 420 km a také vlastním několik titulů mistra republiky. Mushing se však časem výrazně změnil a z kdysi romantického koníčka se stal sport se všemi svými negativy. Přílišné ambice, ctižádost, tajnosti a separace od ostatních… Ale asi je to přirozený vývoj, společnost je dnes jiná. Co se ovšem změnilo rovněž, je moje věčné střídání značek granulí.

mmm-768x375

Již několik let, ke své i psí spokojenosti, krmím granulemi značky FORMA Svoji kvalitu si stále zachovávají, ba si na ní zakládají. Forma 360 má i různé varianty a vždy vybírám granule podle toho, jakou mají moji pejsci momentálně zátěž. Mé výsledky nejsou už vždy medailové, protože nechovám dvacet psů, z kterých bych vybral osm nejlepších do spřežení. Jezdím s tím, co mám, každý pes už má svoje stáří a specifika. Trénuji možná i více než dříve, ale jen tak, aby pro psy byl trénink zábavou a potěšením a ne jen povinností a drilem. Chci s pár kamarády, kteří ještě zbyli, zachovat původní poslání mushingu – romantiku, lásku k přírodě, kamarádství, čestnost a soulad se svými psími přáteli.

m22-768x362

Musherství (mašérství), anglicky mushing, je sport, při kterém dva či více psů v postrojích tahají svého psovoda na speciálních saních nebo na řiditelném vozíku. Vyvinul se z běžné praxe, kdy byla psí spřežení využívána k přepravě osob nebo dopravě materiálu. Postavení psů ve spřežení se určuje podle jejich výcviku, stáří a zkušenostech. Vpředu běží vedoucí pes, za ním starší či slabší psi a vzadu mladí, silní a nezkušení jedinci.

m33-768x381

„Chci zachovat původní poslání mushingu – kamarádství, čestnost a lásku k přírodě a psům…“